1955'de Ankara'da doğdu, İstanbul'da yetişti ve eğitim gördü.

1977'de, Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesinden B.A. diploması aldı. Bu yıllarda sanat yanısıra, Üniversitenin tiyatro ve müzik kulüplerinde çalıştı.

1980'de, lisansüstü sanat eğitimi için New York'a yerleşti, kısa bir süre Binghamton'da, ardından Albany Eyalet Üniversitesinde görsel sanat-resim dalında eğitim gördü, 1983'de M.A. 1984'de M.F.A. diplomaları aldı.

Aralarında Angelo İppolito, Mark Greenwold, Richard Callner, ve Thom O'Connor 'ın da yer aldığı, çok farklı tarzlara sahip sanatçılarla çalıştı. 
New York'daki ilk sergisi, 1986'da, White Columns'da, direktör-küratör Bill Arning tarafından açıldı. https://www.whitecolumns.org/archive/index.php/Search/Index/search/ . Arning, Galeri Nev-Istanbul’un yayınladığı Serdar Arat: 1983-1998, kitabının metnini de yazdı.

New York sergileri Art In General, Alternative Museum, Bronx Museum, M-13-Howard Scott, Hal Katzen, Monique Goldstrom, ve Kouros Gallery http://www.kourosgallery.com/artists/Arat%202010/HTML/Arat%20Home%202010.htm ile, diğerleri Gallery 1756, Chicago, and Wendy Kelley Art Advisory, California, and Connecticut http://www.saatchi-gallery.co.uk/dealers_galleries/FullSizeExhibitionPhotos/dg_id/1005/image_id/97600/imageno/5 ile devam etti.
1990’dan beri devamlı olarak temsil eden galeriler:
Galeri Nev-Istanbul http://www.galerinevistanbul.com/artist/serdar-arat/?tab=bio
Galeri Nev-Ankara http://www.galerinev.com/en/sanatcilar/detay/29/serdar-arat

Sergiler: http://www.serdararat.com/lists/exhibitions
Ortak çalışmalarının ilkinde, Semih Fırıncıoğlu’nun İstanbul Devlet Tiyatrosunda sahnelenen, G. Büchner’in, Danton’un Ölümü oyunu için sahne projeksiyonları yarattı; ikincisinde, 1993-1994’de, İstanbul, Tiyatro Kare’de sahnelenen, Virginia Woolf’un, Kendine Ait Bir Oda oyunu için sahne düzenine katkıda bulundu. Bahçeler ve Havuzlar, Serdar Arat, 1993 resmi için, klasik ve jazz müzisyeni John Patitucci tarafından, viola ve piyano için yaratılan kompozisyon, Emerson Dörtlüsü’nün violisti Larry Dutton tarafından, Mayıs 2005’de, Sommer Center, Concordia College-New York’da ilk kez sunuldu.2013’de, film yapımcısı ve yazar Prof. Ken Calhoun, Gölge Düşüren Resimler-Serdar Arat’la Konuşma https://vimeo.com/60142220 ismli bir dökümanter film yaptı. Bu film, genel olarak yaratıcı süreci, özel olarak da Gece Ziyaret, Serdar Arat, 2012 resminin gelişmesini izler. 
1988’de, Gölge Düşürme: Serdar Arat 1983-98 adlı kitap, Galeri Nev-İstanbul tarafından yayınlandı. Metin, yazar-küratör-eleştitmen Bill Arning tarafından yazıldı. 
 http://www.serdararat.com/templatePages/bibImView.php?id=22&view=text

Otuzu aşkın katalog ve kitapda yer aldı, aynı sayıda gazete yazısı ve eleştirisine konu alındı. Bunlar arasında, The New York Times: Bibliyografya:
http://www.serdararat.com/lists/bibliography

Seçme Metinlerin Tamamı:
http://www.serdararat.com/press
Türkiye ve A.B.D.’de bir çok özel, kamu, ve şirket koleksiyonlarında yer alır.
Koleksiyonlardan Bazıları: http://www.serdararat.com/lists/selected-collections

Burs ve Ödüller:
Pollock-Krasner Foundation Burs Ödülü, 1992
http://www.pkf-imagecollection.org/artist/Serdar_Arat/works/list/
Resim Ödülü, 4. Asya-Avrupa Biyenali, Ankara, 1992
Resim Ödülü, Woodstock School of Art Ulusal Resim Sergisi, 1984
1994-2008 arası, Concordia College, OSilas Sanat Galerisinin Direktör ve Küratörlüğünü yaptı http://osilasgallery.org/.

Body & Soul sergisi: https://osilasgallery.org/2014/04/17/body-soul-from-exploration-to-expression/
Galeri Direktör/Küratörlüğü: http://www.serdararat.com/lists/gallery-directing-curating 
1985’den beri, atelye-resim-çizim, sanat tarihi, mimariye giriş, galeri ve diğer dersleri vermektedir. 1993’den beri, Concordia College-New York’da sanat profesörlüğü yapmaktadır. 2010-2011 arası, Lasell College, MA’da Diane Heath Beever ’49 Sanat Profesörü olarak görev yaptı.
Öğretim Üyeliği: http://www.serdararat.com/lists/teaching

Disiplinler arası çalışma ilgisinin sonucu olarak, tek başına veya beraberce hazırlayıp sunduğu konuşmalardan bazıları, sanat ve ideoloji, savaş, kimlik, ve yaratıcı süreç konularını işler.

 TEDx Talk, The Basket Case: Art and Memory:
http://www.youtube.com/watch?v=XvUKxHSjTHE 

Konuşma-Sunuşlar: http://www.serdararat.com/lists/presentations-lectures-panels